Study visit to the European Union Border Assistance Mission to Ukraine and Moldova (27.10.2016)

Отправлено 12 дек. 2016 г., 1:20 пользователем КМПМВ НУОЮА   [ обновлено 12 дек. 2016 г., 23:44, автор: Mykola Pashkovsky ]
Study visit to the European Union Border Assistance Mission to Ukraine and Moldova

Students of the European and International Master Law Programme at the NU "Odessa Law Academy", accompanied by Associate Professor of the Department of International Law and International Relations D.Dvornichenkovisited the Headquarters of the European Union Border Assistance Mission to Ukraine and Moldova  (EUBAM) on November 26, 2016. During the visit, the students were introduced to the legal framework, objectives and tasks of the EUBAM, the European state border management standards, as well as the organizational and legal framework of the Ukrainian border management. The representatives of the EUBAM gave a detailed overview of their activities in Odessa port, as well as the assistance provided to Ukraine in implementing the requirements of the Association Agreement and establishment of the Deep and Comprehensive Free Trade Area.

Students of the NU “OLA” express their sincere gratitude to the EUBAM for the opportunity to gain new experience, precious knowledge, as well as interesting souvenirs.

Ознакомительный визит в Миссии Европейского Союза по приграничной помощи Украине и Молдове

Студенты англоязычной магистратуры по европейскому и международному праву НУ «Одесская юридическая академия» в сопровождении доцента кафедры международного права и международных отношений Д.Ю. Дворниченко 26 ноября 2016 года посетили главный офис Миссии Европейского Союза по приграничной помощи Украине и Молдове, расположенный в городе Одесса. Во время визита студенты познакомились с правовой базой, целями и задачами деятельности Миссии, европейскими стандартами управления государственными границами, а также с организационно-правовыми основами управления государственной границей Украины. Сотрудники Миссии рассказали более детально о деятельности их офиса в Одесском порту, а также о помоще, которая оказывается Украине в процессе реализации требований Соглашения об ассоциации и создания Углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли.

Студенты НУ ОЮА выражают благодарность руководству Миссии  EUBAM за предоставленную возможность  получить новый опыт, бесценные знания, а также интересные сувениры.